Trabzonspor – Fenerbahçe maçından sonra futbolcular hangi maddelerden PFDK’ya sevk edildi?

Sevklerin “tedbirsiz” olarak gerçekleşmesinden dolayı, zanlılar 3 Nisan’daki Fenerbahçe- Adana Demirspor ile Konyaspor-Trabzonspor maçlarında yer alabilecek. Sevklerin “tedbirsiz” olarak gerçekleşmesinden dolayı, zanlılar 3 Nisan’daki Fenerbahçe- Adana Demirspor ile Konyaspor-Trabzonspor maçlarında yer alabilecek. 

İşte isim isim sevki yapılanlar ve Disiplin’e gönderilme nedenleri:

TRABZONSPOR: Saha olayları (52. madde), Talimatlara aykırı hareket (46. madde), Süper Lig Müsabakaları Statüsü’nde anons işleyişini düzenleyen 5/7 madde…

EGEMEN KORKMAZ: Saha içindeki karıştığı kavga nedeniyle… (45. madde)

BRIGHT OSAYI SAMUEL: Saha içerisinde yer aldığı birden fazla kavga nedeniyle (45. madde)

JAYDEN OOSTERWOLDE: Balık tutma hareketinden dolayı, sportmenliğe aykırı hareket (36. madde) ve karıştığı birden fazla kavga nedeniyle (45. madde)

İRFAN CAN EĞRİBAYAT: Balık tutma hareketinden dolayı, sportmenliğe aykırı hareket (36. madde) ve içinde bulunduğu kavga nedeniyle (45. madde)

KÜRŞAT ÇİFTLİK (Görevli): Yer aldığı birden fazla kavga nedeniyle… (45. madde)

OKAN ÖZKAN (Görevli): İçinde bulunduğu kavga nedeniyle… (45. madde)

İŞTE SEVK MADDELERİ

MADDE 36 – SPORTMENLİĞE AYKIRI HAREKET

(1) Hakkında müsabakadan men cezası veya hak mahrumiyeti cezası ya da idari tedbir kararı olduğu halde herhangi bir şekilde bu kararlara uymayan sporcu ve kulüp görevlilerine bir aydan altı aya kadar müsabakadan men cezası verilir.

(2) Bu maddedeki ihlalin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmesi halinde bu kişilere bir aydan altı aya kadar hak mahrumiyeti cezası verilir.

MADDE 45 – KAVGA

Bir kavgaya karışan ve fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen(a) Futbolculara 3 ila 5 müsabakadan men cezası,

(c) Görevlilere ve diğer kişilere, 3 ila 5 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 45 ila 150 gün hak mahrumiyeti cezası, verilir.

MADDE 52 – SAHA OLAYLARI

(1)  Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

(2) Disiplin Kurulu; seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeni ile olaylardan sorumlu kulüplere olayın ağırlığına göre, para cezası, saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi sorumlu kulüp hakkında, bu cezalardan herhangi birini vermekle de yetinebilir.

İNDİRİM DE VAR, ARTIRIM DA

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, kulüplerden gelecek savunma doğrultusunda kararını verecek. Bunun sonrasında da Tahkim Kurulu için süreç başlayacak. Talimatın “Kavga” maddesinde minimum ceza 3 maç gibi görünse de, Kurul, “Haksız tahrik”ten cezayı üçte birine kadar indirebilir ki, bu da bir maça karşılık gelir. Ya da Kurul, kulüpler veya kişiler lehine cezayı hafifletici takdiri nedenlerin bulunması halinde, cezayı yarıya kadar indirebilecek. Ancak 10. maddeye göre ise birden fazla cezayı gerektiren fiillerde en ağır ceza verilir ve bu, yarı oranında artabilir.

SEVKLERE ÇİFTE TEPKİ

TFF’nin disiplin sevklerini açıklamasının ardından Trabzonspor bu duruma tepki gösterdi, zehir zemberek bir açıklama yayınladı. “Sevkler; korkunun, baskı altında ezilmelerin, utanma duygusunun ortadan kalktığının ispatı, ahlaksızlığın da zirvesidir” diye başlayan ve “Yolun sonu” başlığıyla verilen açıklamada, “Başta Mehmet Büyükekşi olmak üzere kanun ve kural tanımayan bu yapının bugünden tezi yok görevi bırakmasını talep ediyoruz” ifadesi kullanıldı.

Gece geç saatlere kadar suskun kalan Galatasaray da bir açıklama yayımladı. Sarı-kırmızılıların açıklamasındaki ifadeler şöyle: “Yapılan ve yapılmayan sevkler; Türkiye Futbol Federasyonu’nun ne kadar basiretsiz, adaletsiz ve tehditlere boyun eğen bir tutum içinde olduğunu bir kez daha açıkça gözler önüne sermiştir.  Yine de bir umutla o koltuklarda oturan herkese soruyoruz: Hala orada olmak, görevinizi yapar gibi davranmak vicdanınıza sığıyor mu?”

“KENDİLERİNİ SAVUNDULAR”

Fenerbahçe Hukuktan Sorumlu yönetici Fethi Pekin, Bright Osayi-Samuel, Jayden Oosterwolde ve İrfan Can Eğribayat’ın PFDK’ya sevk edilmelerine tepki gösterdi. Pekin, “Trabzonspor karşılaşmasında maruz kaldığımız organize ve planlı linç girişimi sonrasında, sporcularımızın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi, tüm gerçekleri bir kez daha gözler önüne sermiştir. Sporcularımız, sahada sadece kendilerini savunmaya çalıştılar. Nefsi müdafaa hakkını kullandılar” diye konuştu.

“EN BÜYÜK FENER”

Trabzon’daki olayların kahramanları arasında bulunan Bright Osayi-Samuel, genel kurulla ilgili bir açıklama yaptı. Sosyal medya hesabı X’ten bir açıklama yapan Samuel, “2 Nisan’ı çok önemsiyorum. Fenerbahçe’nin sahiplenilmesini çok önemsiyorum. Biz sadece kendimizi savunduk. Bugün de üyeleri Fenerbahçe’yi savunacaklar. En büyük Fener” diye yazdı.

KOÇ VE DOĞAN’A PARA CEZASI

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK), Fenerbahçe ve Trabzonspor’a 400 bin TL, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ile Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan’a da 39 bin TL para cezası verdi. İki başkanın da sosyal medya hesabından yapılan paylaşımları sportmenliğe aykırı bulan kurul, ikisine para cezası verirken, Galatasaray Başkanı Dursun Özbek ile Beşiktaşlı yönetici Hüseyin Yücel’in açıklamalarında suç unsuruna rastlamadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir