Özgür Özel anketinden çarpıcı sonuç çıktı!

 HABER7

Türkiye’de 14-28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve 31 Mart yerel seçimlerinin ardından başlayan ve ‘yumuşama’ süreci diye nitelendirilen siyasetteki yeni düzen anketlere araştırma konusu oldu. 

ERDOĞAN-ÖZEL-BAHÇELİ DENKLEMİ

Yerel seçimlerin ardından siyasetteki sert iklim değişerek yerini diyalog ve gerilimsiz bir döneme bıraktı. Ramazan Bayramı’nda CHP Genel Başkanı Özgür Özel‘in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ı arayarak bayramlaşması ve sonrasında iki liderin bir araya gelerek yüz yüze görüşmesi Türkiye siyasetinde yeni bir sayfayı açtı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye iade-i ziyaret yapacağını açıklaması ardından ise MHP Lideri Devlet Bahçeli ile CHP Genel Başkanı Özel’in de görüşme gerçekleştirmesi ‘Yumuşama’ döneminin oluşmaya başladığını gösterdi.

Kapsayıcı açıklamalar yapan ve siyasette kutuplaşmaya yol açacak söylemlerden kaçınılması gerektiğini vurgulayan CHP Genel Başkanı’nın yeni muhalefet tarzı bazı gazeteciler tarafından eleştiri alırken, ASAL Araştırma, Özel’in muhalefet tarzını vatandaşlara sordu.

CHP’LİLERDEN ‘YUMUŞAMA’YA DESTEK

Asal Araştırma da Türkiye genelinde 26 ilde 20-21 Nisan tarihleri arasında 2 bin kişiyle gerçekleştirdiği ankette CHP Genel Başkanı’nın muhalefet şeklini sordu. Vatandaşa “Bugünlerde, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in muhalefet yapma şeklini onaylıyor musunuz, onaylamıyor musunuz?” şeklinde yöneltilen soruda çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Ankete katılarak soruya cevap verenlerin büyük bir çoğunluğunun ‘yumuşama’yı desteklediği ortaya çıktı. Ankette ‘Onaylıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 42 olurken, onaylamıyorum diyenlerin oranının ise yüzde 30,9 seviyesinde olduğu görüldü.
Soruya ‘Ne onaylıyor, ne onaylamıyorum’ şeklinde cevap verenlerin oranı ise yüzde 27,1 seviyesinde kaldı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir