Bakan Şimşek: İstikrar ve reform programımız var

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Katılım finans çerçeve kanununa ilişkin çalışmalar devam ediyor. Sektörün görüşlerine açıldı. Görüşler toparlanacak ve o çerçevede bu yasama dönemine yetişir mi bilmiyorum. İnanıyorum ki ekimden itibaren Meclisimizin gündemine götürülür.

Şu anda uygulamada olan makroekonomik istikrar ve reform programımız var. Gelinen noktayı paylaşmak isterim.

Geçen sene dünya ekonomisine baktığınız zaman karşı rüzgarlar daha yoğundu. Bu yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye ekonomisi açısından bakarsak belki bir miktar daha destekleyici bir küresel ekonomik arka plan çizebiliriz. Bu işin başında ana ticaret ortaklarımızdaki toparlanma geliyor. 2024-2025 yılına bakarsanız toplam ihracatımızın yüzde 51’ine denk gelen Avrupa’da bir toparlanma var.

ENFLASYON HAKKINDA

Geçen sene ilk yılı geçiş yılı olarak öngördük. Biz dedik ki nihai amaç enflasyonu tek haneye indirmek bunun için bir geçiş dönemine ihtiyacımız var. Dezenflasyon için koşulların oluşturulması lazımdı. Mayıs ayı enflasyon 3 Haziran’da açıklanacak. Merkez Banka’mız yüzde 75-76 düzeyinde enflasyon bekliyor.

‘TÜRKİYE’YE SERMAYE AKIŞI ÇOK GÜÇLÜ’

2024’ün ikinci yarısına bakalım. Deprem etkisi geride kalacak. Türkiye’ye şu anda sermaye akışı çok güçlü. Müdahil olmazsak lira değerlenecek. Liranın değer kaybı anlamında bir süreçle karşı karşıya değiliz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir